Zdecyduj czy gruntowe pompy ciepła są odpowiednie dla twoich potrzeb
Chociaż bojlery i kotły dominują w systemach grzewczych większości domów, gruntowe pompy ciepła są bardziej ekologiczną i potencjalnie tańszą alternatywą, która może odpowiadać twoim potrzebom.
Bardzo niewiele domów ma cokolwiek innego niż kocioł ogrzewający dom, i chociaż ta dość stara technologia staje się coraz bardziej wydajna, rosnące koszty gazu oznaczają, że wiele gospodarstw domowych szuka tańszych i bardziej ekologicznych rozwiązań. Bardziej przyjazne dla środowiska, gruntowe pompy ciepła są ekonomicznym rozwiązaniem dla bojlerów. Należy przede wszystkim zastanowić się, czy gruntowa pompa ciepła jest odpowiednim rozwiązaniem dla twoich potrzeb, czy pasuje do twojej nieruchomości, i czy można w ten sposób zaoszczędzić pieniądze. Gruntowe pompy ciepła działają w zasadzie jak studnie, pompujące wodę do gruntu i z powrotem, aby ogrzać dom. Grzejniki gruntowe, które są umieszczone na zewnątrz posesji, wykorzystują naturalne ciepło znajdujące się w gruncie do podwyższenia temperatury pompowanej do domu wody. Wewnątrz gruntowej pompy ciepła znajduje się parownik, kompresor i skraplacz.
Po wypompowaniu wody z ziemi, następnie zwiększają temperaturę wody za pomocą kompresora, a ta podgrzana woda wpływa następnie do systemu grzewczego twojego domu.
Ogólnie rzecz biorąc, gruntowe pompy ciepła są odnawialnym źródłem energii. Ogrzewanie gruntowe zużywa mniej CO2 niż inne rodzaje systemów grzewczych, zwłaszcza ogrzewanie elektryczne lub węglowe. Nie jest to jednak całkowicie wolne od CO2, ponieważ sprężarka nadal potrzebuje energii elektrycznej do działania. Ponieważ pompy ciepła wytwarzają energię ze źródła odnawialnego, czyli z samej ziemi, ogrzewanie gruntowe jest uważane za odnawialną formę używania energii. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem grupaeneco.pl/gruntowe-pompy-ciepla/. Oznacza to, że posiadanie gruntowej pompy ciepła generującej ciepło w twoim domu może upoważniać cię do dofinansowania w ramach programu motywacyjnego dla wykorzystania ciepła ze źródeł odnawialnych. Gruntowe pompy ciepła są również bardziej energooszczędne niż powietrzna pompa ciepła, ale są trudniejsze do zainstalowania, ponieważ wymagają zmian w gruncie.