Kogo możemy nazwać osobą Represjonowaną?
Represja jest terminem socjologicznym, która definiuje reakcje danej społeczności na zachowanie jednostki w społeczności.
Przybiera formę kary lub nagrody w zależności od tego, jakie dana grupa wyznaje zasady i wartości. W przypadku osób Represjonowanych na terytorium Polski mowa o osobach, które działając z patriotycznych pobudek w sprawie wolnego Państwa Polskiego, były prześladowane i właśnie represjonowane przez ówczesne organy ścigania. Takim osobom przysługuje zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy materialne i psychiczne. Przejawiało się to w prześladowaniach i internowaniach. Odszkodowanie dla represjonowanych obejmuje osoby, które od 1 stycznia 1944 roku do 31 grudnia 1989 roku poddane były reperkusjom ze strony władzy, organów ścigania, organów pozarządowych i wymiaru sprawiedliwości. Zapisy dotyczące osób, które winny odszkodowanie otrzymać zawarte są w tak zwanej ustawie lutowej z dnia 23 lutego 1991 roku. Daje ona możliwość zadośćuczynienia osobom skrzywdzonym przez reżim.
Kto dokładnie może starać się o odszkodowanie?
O odszkodowanie dla represjonowanych może starać się osoba, która jeszcze tego zadośćuczynienia nie dostała, a stwierdzono u niej nieważność orzeczenia. Orzeczenie jest w tym przypadku wydane przez polskie władze, organy ścigania lub wymiar sprawiedliwości w okresie ich działalności na terenie Polski. Jeżeli czyn w orzeczeniu był związany z działalnością na rzecz Niepodległego Państwa Polskiego, to taka osoba może starać się o zadośćuczynienie. Kolejną grupą są osoby, które były internowane z terytorium Polski w związku z wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Wojskowi, którzy od 1 listopada 1982 roku do 28 lutego 1983 roku zostali zmuszeni do odbycia służby wojskowej za działalność patriotyczną. Wszystkie osoby represjonowane w okresie od 1 lipca 1944 do 31 grudnia 1956 roku przez radzieckie organy ścigania, władze, wymiar sprawiedliwości i organy pozasądowe. Dotyczy to osób, które w tamtych czasach lub w chwili śmierci mieszkały na terytorium Polski. Także dzieci matki pozbawionej wolności, a u której również stwierdzono nieważne orzeczenie. Takie, które wspólnie z nią przebywały w więzieniu lub w innym odosobnionym miejscu, lub kiedy ich matka była w ciąży w czasie odbywania represji. W przypadku śmierci osoby, której przysługuje prawo do odszkodowania dla represjonowanych, uprawnienie do zadośćuczynienia przechodzi na dzieci, małżonka oraz rodziców. W dochodzeniu odszkodowania specjalizuje się Kancelaria Adwokacka Ewa Wąsowicz. Pod adresem odszkodowanie dla represjonowanych, możesz zasięgnąć bezpłatnej analizy swojej sprawy.