Jak zmienić drogi kredyt hipoteczny na tańszy
Spłacanie kredytu hipotecznego dawniej oznaczało brak możliwości znacznego obniżenia płaconych rat. W chwili obecnej istnieje możliwość zamiany jednego kredytu na inny w taki sposób, że kredyt hipoteczny staje się tańszy.
Kredyt refinansowany, bo o nim mowa, to nic więcej jak wzięcie nowego kredytu na spłatę starego, ale musi być zachowany cel, na który kredyt został wzięty. Czyli nowy kredyt hipoteczny musi spłacać wcześniej wzięty kredyt również hipoteczny.
Dzięki takiemu rozwiązaniu można obniżyć wysokość płaconych rat nawet o kilkadziesiąt procent, co, szczególnie w sytuacji, gdy raty są wysokie, może oznaczać możliwość zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych miesięcznie.
Oczywiście wniosek na kredyt refinansowy składa się w innym banku, niż ten, w którym już posiada się dotychczasowy kredyt hipoteczny.
Przy składaniu wniosku o kredyt refinansowy badana jest ponownie zdolność kredytowa, co jest zabezpieczeniem zarówno dla banku jak i dla klienta przed wpadnięciem w niewypłacalność lub spiralę zadłużeniową. Kredyt refinansowany jest oczywiście kredytem hipotecznym. To kolejny plus tego rozwiązania. Nieruchomość położona w dobrej lokalizacji mogła zdrożeć. W efekcie bank wyżej oceni wartość nieruchomości, udzielając większej kwoty kredytu.
Pod uwagę bank może wziąć jeszcze takie kryteria jak wiek (wyznaczony jest maksymalny rok życia dla wnioskodawcy), posiadanie stałych dochodów, stałe zameldowanie, a w części banków również opodatkowanie na terytorium Polski.
Niektóre banki wyznaczają również minimalny okres spłacania dotychczasowego kredytu i brak opóźnień w płaceniu rat, zabezpieczając się w ten sposób przed klientami, którzy chcieliby zmienić kredyt i bank nie po to, aby obniżyć wysokość rat, ale by ukrywać brak możliwości ich spłacania.
Kredyt refinansowy może być przeznaczony między innymi na:
– refinansowanie zakupu domu lub mieszkania.
– refinansowanie kredytu na budowę.
– refinansowanie kosztów własnych poniesionych na remont lub modernizację.
– refinansowanie kosztów innego kredytu bankowego.
Kiedy opłaca się wziąć kredyt refinansowany? Konieczne jest przeliczenie czy koszty zerwania dotychczasowego kredytu nie będą wyższe, niż finansowe korzyści wynikające z nowego kredytu. Trzeba zwrócić uwagę na ewentualne opłaty i kary za wypowiedzenie umowy kredytowej, a jeśli nie są one jasne, należy zapytać o to lub poprosić o takie informacje na piśmie pracownika banku, który chcemy opuścić.
A nowa oferta musi być po prostu tańsza.
W sytuacji skrajnych problemów z bankiem, który udzielił nam kredytu, w tym braku możliwości uzyskania karencji w spłacie kredytu: http://pamietnikwindykatora.pl/karencja-w-splacie-kredytu/, można zastanowić się nad wzięciem kredytu refinansowego tylko z tego powodu, choć i tak najważniejsza powinna być możliwość spłacania rat w niższej wysokości.