Jak wybrać fotografa na ślub
W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie ślub i wesele bez profesjonalnego fotografa, uwieczniającego każdą chwilę tego ważnego dla pary młodej dnia. Trudno się więc dziwić, że nowe oferty fotografii ślubnej pojawiają się jak grzyby po deszczu. Ceny takiej usługi także są bardzo rozległe i zaczynają się od kilkuset złotych, a sięgają do nawet kilkunastu tysięcy za reportaż ślubny. Wybór jest ogromny, co wcale nie ułatwia zadania narzeczonym. W związku z tym, poniżej kilka wskazówek, jak wybrać fotografa, który uwieczni te ważne chwile.
Pierwsze wrażenie
Zazwyczaj pierwsze, z czym młoda para się zetknie, to zdjęcia znajdujące się w galerii fotografa. Należy dokładnie prześledzić każdą kategorię zdjęć – od przygotowań, poprzez ceremonię zaślubin, wesele, na sesji zdjęciowej kończąc. W różnych kategoriach znajdą się różne rodzaje zdjęć. Warto sprawdzić, czy fotograf udostępnia w internecie zdjęcie panny młodej w samej bieliźnie, przygotowującej się do założenia sukni, czy może raczej dopinanie ostatniego guzika. Czy zdjęcia z ceremonii to zwyczajne zdjęcia młodej pary w kościele, czy też fotografie ukazujące emocje na twarzach nowożeńców i drobne gesty. Dobrze jest przyjrzeć się, czy fotograf zauważa szczegóły i uwiecznia je, czy patrzy obojętnie na całość i w taki sam, obojętny sposób, zapisuje te kadry. To wszystko składa się na indywidualny styl każdego fotografa.
To, co w swojej galerii prezentuje np. fotograf na wesele Toruń, to dość dobra próbka zdjęć, które faktycznie robi się w czasie trwania wesela. Należy mieć na uwadze, że znajdują się tam wyselekcjonowane, najlepsze (zdaniem autora) fotografie.
Koniecznie zastanówcie się, jaka sesja plenerowa odpowiada Wam najbardziej. Jeśli marzycie o pięknej sesji w górach, a w galerii fotografa nie ma ani jednego ujęcia z takiej sesji, warto zbadać, dlaczego. U początkującego fotografa może to wynikać z braku chętnych, jednak jeśli ktoś działa w branży od kilku lat i robi zdjęcia wyłącznie nad stawami, to jest to sygnał, że może góry to nie jego bajka, i lepiej poszukać kogoś, kto specjalizuje się w sesjach plenerowych właśnie w górach.
Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest kolorystyka. Początkowo może się to wydać bez znaczenia, trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli fotograf utrzymuje zdjęcia w chłodnej, ciemnej tonacji, to trudno będzie oczekiwać od niego jasnych, pastelowych kolorów. Wybór jest ogromny, trzeba więc dobrać stylistykę zdjęć do własnego gustu.
Oferta
Jeśli udało Wam się znaleźć osoby, które spełniają Wasze oczekiwania, warto zapoznać się ze szczegółami ich ofert. Znajdą się tam takie informacje, jak liczba zdjęć w wybranym przez siebie pakiecie, czyli liczba zdjęć, jakie dostaniecie ze swojego ślubu i wesela, cena pakietu i jego zakres oraz godziny pracy.
Oferty te mogą się od siebie znacznie różnić. Jeden fotograf zaproponuje 600 zdjęć poddanych pełnej obróbce, jednocześnie zastrzegając, że obróbka potrwa kilka miesięcy. Inny zaproponuje 300 obrobionych zdjęć za 6 tygodni, a trzeci da 1800 zdjęć 3 dni po ślubie. Jakkolwiek pierwsze dwa przypadki brzmią logicznie i śmiało można zaakceptować takie warunki, to trzeci jest już co najmniej niepokojący. Pamiętajcie, że na dobre zdjęcia warto poczekać dłużej.
Inną sprawą są ceny, i choć jest to kwestia bardzo indywidualna, podobnie jak to, co sami uznajemy za tanie, a co jest w naszym mniemaniu drogie, to jednak dobry fotograf nie wykona usługi za kilkaset złotych. Musicie pamiętać, że na koszt jego pracy składa się niemal doba spędzona z Wami w dniu ślubu, później dodatkowa sesja w plenerze, następnie długie godziny wybierania zdjęć i obróbki, a także cena sprzętu, którego używa. W fotografii ślubnej często cena idzie w parze z jakością. Nie ma się co oszukiwać, jeśli ktoś nie ma jak zarobić na swoje utrzymanie, to będzie robił zdjęcia na weselach najtańszą lustrzanką. Jakość sprzętu w fotografii ma ogromne znaczenie.
Na cenę i objętość pakietu mogą mieć wpływ także godziny pracy – czy będzie to od przygotowań do pierwszego tańca, czy sama ceremonia w kościele, czy też fotograf będzie za Wami podążał od fryzjera poprzez ślub, aż do oczepin (tutaj uwaga: nie warto szukać na siłę fotografa, który zostanie do samego rana, po weselu raczej nie będziecie zachwyceni zdjęciami robionymi o 4 nad ranem).
Spotkanie
Wiecie już dość sporo o potencjalnie wybranym przez siebie fotografie, prawdopodobnie wiecie już też, czy wybrany przez Was termin ślubu jest w jego grafiku dostępny – czas się spotkać. Warto przygotować wcześniej listę pytań, które moglibyście zadać fotografowi, aby lepiej poznać jego specyfikę pracy. Może to być pytanie o organizację – na przykład, jak rozwiązuje kwestię fotografowania przygotowań panny młodej i pana młodego, które najczęściej przebiegają w różnych lokalizacjach. Pytajcie o wszystko, co Was interesuje, od jego dotychczasowego doświadczenia, przez przebieg dnia ślubu pod kątem fotografii, po szczegóły umowy. Fotograf powinien również umożliwić Wam obejrzenie większej ilości zdjęć z jednego, najlepiej niedawnego wesela, aby zobrazować Wam, jak wygląda reportaż w jego wykonaniu.
Spotkanie ma również służyć poznaniu się – sprawdzeniu, czy zwyczajnie się polubiliście, czy macie podobną wizję ślubnych zdjęć, czy nadajecie na tych samych falach. W końcu ta osoba ma towarzyszyć Wam w tak ważnym dniu, powinniście czuć się przy niej komfortowo.
Na koniec coś, o czym warto pamiętać – fotograf to osoba, która niejeden ślub fotografowała i niejedno w życiu widziała. Wykorzystajcie ten fakt i podpytajcie go, na co warto zwracać uwagę podczas przygotowań do ślubu. Na pewno będzie on w stanie udzielić Wam wielu pomocnych wskazówek.