Jak stosować środki ochrony roślin?

Rolnicy stosują różnorodne rozwiązania do kontrolowania wzrostu chwastów, przy czym herbicydy są podstawowym podejściem do kontrolowania inwazyjnych upraw na polach.

Herbicydy są często stosowane przed siewem w celu usunięcia międzyplonów lub chwastów. Po wysianiu często stosuje się je także aby wstrzymywać roślin dwulistnych. Decydując, który herbicyd jest najlepszy i kiedy opryskać, rolnicy opierają się na kilku czynnikach, takich jak odmiana roślin, pora roku, pogoda i presja chwastów. Każda ziemia uprawna, każda roślina i każdy rolnik są wyjątkowe, a wymagania, wyzwania i cele są różne. Dlatego każdy rolnik musi dobrze dobrać dany środek dla odpowiednich działań. Obecnie rolnicy rolnicy mogą korzystać z nowoczesnych technologii, takich jak opryskiwacze sterowane GPS i opryskiwacze precyzyjne, aby mieć pewność, że aplikują odpowiednią ilość we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Zwalczanie chwastów stosowane w celu uwzględnienia takich środków, jak ręczne odchwaszczanie.

Jak stosować środki ochrony roślin?

Wymagało to wielu pracowników, a warunki pracy były niezwykle trudne. Ponadto glebę uprawiano określonymi technikami w celu zniszczenia chwastów między cyklami uprawy.

Okazało się, że praktyki te są skuteczne, ale naukowcy odkryli później, że szkodzą one zdrowiu gleby i uwalniają gazy cieplarniane, które przyczyniają się do zmiany klimatu. Chemiczne herbicydy zostały wprowadzone po raz pierwszy w latach czterdziestych XX wieku i od tego czasu pomagają rolnikom chronić ich pola przed szkodliwymi chwastami. Dalsze innowacje i testy tych herbicydów zaowocowały bardziej ukierunkowanymi rozwiązaniami, które zmniejszają wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiając uprawę bez orki lub z uprawą ograniczoną. Chwast to roślina, która rośnie w monitorowanym środowisku wbrew woli hodowcy, którego będziemy chcieli się pozbyć, jednak w uprawie mogą się przydać także inne środki, takie jak regulator wzrostu zbóż który będzie wpływał na wysokość zboża, będzie to istotne dla wielkości i plonów.

Kornelia