Jak sprytnie zaaranżować dziecięcy pokój?

Aranżacja pokoju dla dziecka wymaga cierpliwości, zaangażowania i sprytu. Jest wiele praktycznych trików, które mogą w tym pomóc. Zastanawiasz się, jakie dodatki wybrać, jakie kolory sprawdzą się najlepiej? Poniżej kilka praktycznych porad.

Reorganizacja domowej przestrzeni wymaga cierpliwości, aby ją odpowiednio podzielić i urządzić. Pokój dziecka pełni jednak różne role – służy zarówno do zabawy, jak i do nauki. Trzeba go odpowiednio urządzić, aby podobał się dziecku pod względem designu, ale także był praktyczny. Podstawą jest wydzielenie trzech części – do zabawy, nauki i odpoczynku. Tym razem skupimy się na tej ostatniej części.

Strefa odpoczynku

Po odrobieniu lekcji i po zabawie dziecko wymaga relaksu i odpoczynku. Trzeba zapewnić mu komfortowe warunki do regeneracji na kolejny dzień. Z mebli należy wybrać jednoosobowe łóżko lub sofę rozkładaną – warto dobrać do niego także odpowiednie dodatki. Będzie to m.in. narzuta dziecięca, a dla maluszka miękki i przyjemny w dotyku kocyk Minky. Akcesoria te pełnią dodatkowo także rolę ozdoby.

Dzieci z reguły nie lubią codziennych obowiązków. Jeśli codzienne ogarnianie łóżka jest problemem dla Twojego malucha, przyda się duża i modna narzuta dziecięca. Można ją dobrać idealnie do kolorystyki pokoju. Zabezpieczy łóżko oraz pościel przed zabrudzeniami i osiadaniem kurzu. Narzuta dziecięca będzie też modnym i przykuwającym wzrok dodatkiem.

Strefa zabawy

W strefie rozrywki dziecko może spędzać czas tak, jak lubi! Wiele zależy od jego wieku, ale może się tu bawić, czytać książki, grać w planszówki, korzystać z telefonu lub komputera itd. Warto odgraniczyć tę strefę np. miękkim dywanem, a obok zamontować np. modny hamak, a na nim wyłożony kocyk Minky. Dla nieco starszego dziecka lub nastolatka jako centrum rozrywki może posłużyć komfortowy fotel i niewielki stolik.

Strefa nauki

Centralne elementy tej strefy to biurko z blatem i praktycznymi szufladami, a także wygodny fotel z możliwością regulacji. Tutaj dziecko będzie czytać, uczyć się, rozwiązywać zadania matematyczne, pisać wypracowania itd. Niezwykle ważne jest także oświetlenie, np. lampka.

Pokój dziecka wymaga pomysłu i kreatywności, ale nie inwestuj w wyjątkowo drogie meble i dodatki. Pociechy szybko dorastają, a ich upodobania i potrzeby szybko się zmieniają, niemal z roku na rok. Warto zaprojektować go tak, aby niedługo można było go przeprojektować, zamiast wymieniać wszystko.

Kornelia