W jakich warunkach powinno się przechowywać pomidory?
Kiedy przechowujemy warzywa i owoce w naszych chłodniach musimy trzymać się w określonych zasad, samo utrzymanie odpowiedniej temperatury jest w tym przypadku niewystarczające, musimy pamiętać także o odpowiedniej wilgotności.
Te czynniki będą miały bezpośredni wpływ na długość czasu przez jaki możemy przechowywać warzywa i owoce w chłodni. Pamiętajmy że właściwe rozłożenie temperatur może być osiągnięte poprzez odpowiednią wentylację, wymuszenie ruchu powietrza w samej chłodni. Dlatego też półki powinny posiadać odpowiednią odległości od siebie, pojemniki z warzywami, owocami nie mogą być zbyt wysoko na nich ustawione. Dodatkowo oczywiście powinniśmy pamiętać o tym aby półki były oddalone od ścian. Ma to wiele zalet ponieważ będziemy mogli uzyskać odpowiedni obieg powietrza, dodatkowo uzyskamy bardzo dobry dostęp do poszczególnych półek. Przechowując warzywa i owoce pamiętajmy także o tym iż muszą być przechowywane w odpowiednich pojemnikach, często nie mogą także leżeć na sobie. Nie powinny się dotykać, dlatego też stosuje się różnego rodzaju pojemniki dedykowane dla danego rodzaju warzyw i owoców. Bardzo dobrym przykładem są tutaj pomidory, które będziemy ustawiali w odpowiednich skrzynkach. W tym przypadku najczęściej będziemy układali jedną warstwę pomidorów, wówczas są od siebie oddzielone.
Musimy oczywiście pamiętać że przed umieszczeniem ich w chłodni powinniśmy dokonać odpowiedniej selekcji.
Wszystkie sztuki poobijane, przebarwione, odrzucamy, do chłodni będą nadawały się tylko najładniejsze okazy. Pamiętajmy także, iż pora zbiorów ma duży wpływ na długość przechowywania pomidorów, najdłużej możemy przechowywać pomidory zielone, często nawet do 10 do 12 tygodni, zazwyczaj przyjmuje się temperaturę około 10 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o tym że wówczas pomidory także dojrzewają, dlatego też maksymalny czas przechowywania również jest ograniczony. Z pewnością przechowywanie pomidorów w przechowalni będzie wymagało odpowiedniego mikroklimatu, musimy zadbać o odpowiedni skład powietrza, wentylację ponieważ niektóre gazy powstające w wyniku dojrzewania, mogą to dojrzewanie wręcz przyśpieszać. Dodatkowo pamiętajmy o wilgotności która powinna wynosić około 90% w zależności od stopnia dojrzewania owoców czy warzyw.